wtorek, 27 marca 2018
Kwetki w czerwonym sosie na mleku kokosowym
Składniki:
- puszka mleczka kokosowego
- puszka pomidorów
- łyżeczka curry
- 1/2 łyżeczki kurkumy
- 1/2 łyżeczki kuminu
- 1/2 ostrej papryki w proszku
- łyżka startego korzenia imbiru
- dwa starte ząbki czosnku
- mała starta cebula
- łyżka cukru
- sól, pieprz do smaku
- dwie łyżki sosu rybnego
- łyżka sosu sojowego
- 250g mrożonych krewetek
- łyżka oleju kokosowego
- ryż Basmanti i kolendra do podania
Do rondla wlewam pokrojone pomidory, dodaję cukier, sól i pieprz (strożnie z solą, sos rybny i sojowy będą słone). Mieszam i gotuję 20 minut na wolnym ogniu.
Do pomidorów wlewam mleko kokosowe, dokładnie mieszam i gotuję kolejne 20 minut.
Krewetki rozmrażam w ciepłej wodzie. Osuszam ręcznikiem papierowym.
Na patelni rozgrzewam olej kokosowy, dodaję starty imbir, czosnek i cebulę. Smażymy do lekkiego zarumienienia się. Dodaję krewetki, solę i smażę po minucie z każdej strony. Zalewam sosem, dodaję kurkumę, curry, kumin, ostrą paprykę, sos sojowy i rybny do smaku.
Zagotowuję i zestawiam z ognia.
Podaję z ryżem i kolendrą.
Smacznego <3
Etykiety:
azjatyckie,
curry,
krewetki,
mleko kokosowe,
obiad,
pomidory,
ryż,
sos
Omlet z szynką parmeńską i rukolą + pikantna salsa pomidorowa
Szynka parmeńska i rukola to jakieś magiczne połączenie. Gdyby posypać mi tym kawałek styropianu to prawodpodobnie zjadłabym i poprosiła o dokładkę ;)
Ja na śniadanie jednak zdecydowałam się na puszysty omlet i przyjemnie pikantną i rozgrzewającą salsę pomidorową z dodatkiem rzeżuchy.
Ja na śniadanie jednak zdecydowałam się na puszysty omlet i przyjemnie pikantną i rozgrzewającą salsę pomidorową z dodatkiem rzeżuchy.
Składniki:
Omlet:
- 4 jajka
- 1/4 szklanki mleka, ewentualnie wody
- mała cebula
- ząbek czosnku
- 2 duże pieczarki
- sól, pieprz do smaku
- łyżka masła
- rukola i szynka parmeńska do podania
Salsa pomidorowa:
- 2 pomidory malinowe
- płatki chilli (ja użyłam pomidorów suszonych w proszku z dodatkiem płatków chilli)
- łyżeczka soku z cytryny
- świeżo mielony pieprz
- sól morska
- olej pistacjowy (można zastąpić innym ulubionym, np rydzowym lub oliwą z oliwek)
- rzeżucha
Na patalni rozgrzewam łyżkę masła, dodaję posiekaną cebulą i czosnek. Gdy cebula się zeszkli dodaję pokrojone w plasterki pieczarki, przykrywam i duszę aż pieczarki zmiękną.
W tym czasie do miski wbijam jajka, dodaję mleko, sól i pieprz. Dokładnie ubijam trzepaczką, tak by masa była dobrze napowietrzona.
Masę jajeczną wlewam na patelnie. Zmniejszam ogień i przykrywam pokrywką. Po kilku minutach podważam ścięte boli omleta drewnianą łopatką by nieścięte jeszcze jajka wpłynęły pod spód. Ponownie przykrywamy i zostawiamy do całkowitego ścięcia.
Omlet można przewrócić, ja owijam plastikową rączkę patelni folią aluminiową, by się nie stopiła i wkładam na kilka minut piekarnika rozgrzanego do 180 stopni.
W międzyczasie pomidory myję, usuwam gniazda nasienne (czasami wcześniej sparzam i obieram ze skórki, ale tym razem z lenistwa pominęłam tę czynność i skóra w ogóle nie przeszkadzała). Pomidory kroję w drobną kosteczkę, przekładam do miski, dodaję sól, pieprz, chilli, oliwę i sok z cytryny. Dokłanie mieszam. Na końcu dodaję rzeżuchę.
Omlet zdejmuję z patelni, na nim układam szynkę parmeńską i rukolę. Podaję z salsą pomidorową.
Smacznego <3
Etykiety:
omlet,
rukola,
salsa pomidorowa,
szynka parmeńska,
śniadanie,
śniadanie mistrzów
środa, 14 marca 2018
Pomidorowa kasza kuskus ze smażoną tołpygą
Uwielbiam kaszę kuskus. I na tym miłość do kasz się kończy. Monogamia podobno jest dobra :)
Kuskus to w zasadzie ideał, robi się w mgnieniu oka i przyjmie wszystko. Mięso, ryby, owoce morza, pomidory, śmietanę, bulion, warzywa. Kuskus nie stawia ograniczeń. Pewną pułapkę stawiają natomiast producenci tej kaszy każąc nam zalewać ją wodą. Albo wodą z kostką rosołową. albo innym dziadostwem. Nie, nie, nie! tego kuskusowi nie robimy!
Składniki:
- Płat ulubionej ryby - u mnie akurat tołpyga
- Łyżka masła
- Sól
- Grubo mielony pieprz, sól morska gruba
- Sok z cytryny
- 1/2 opakowania kaszy kuskus (z takiej ilości wychodzą dwie porcje dla naprawdę głodnych osób)
- Puszka pomidorów
- Pęczek dymki
- Dwa ząbki czosnku
- Bazylia świeża lub suszona
- Szczypta kuminu (opcjonalnie)
- Szklanka bulionu
- łyżka masła
- sól, pieprz grubo mielony, szczypta cukru, czubek łyżeczki chilli w proszku
Rybę w razie potrzeby oczyszczamy, osuszamy ręcznikiem papierowym, nacieramy solą, pieprzem i skrapiamy sokiem z cytyny. Odstawiamy.
Cebulę dymkę i czosnek siekamy. Na głębokiej patelni rozgrzewamy masło i szklimy cebulę z czosnkiem. Dodajemy pomidory, cukier, pieprz, sól, kumin i chilli do smaku. Uważajmy z solą, jeżeli nasz bulion jest słony. Zmniejszamy ogień i gotujemy pomidory ok 20 minut od czasu do czasu mieszając.
Po upływie tego czasu dodajemy bulion.Na początek ok 1/2 szklanki. Próbujemy, czy sos nadal nam smakuje i jest odpowiednio przyprawiony. Jeżeli wszytsko gra, wsypujemy kaszę i dokładnie mieszamy z pomidorami.
Sos powinien być ok. pół cm nad kaszą. Jeżeli kasza wyraźnie wystaje ponad sos, dolewamy więcej bulionu. Kaszę przykrywamy i zostawiamy na najmniejszym ogniu, lub nawet na wyłączonym, jeżeli nie ufacie swojej kuchence ;)
W tym czasie smażymy rybę. Na patelni rozgrzewamy łyżkę masła, rybę kładziemy od strony skóry i smażymy aż skórka stanie się złota.
W międzyczasie można skontrolować sytuację kaszy, przemieszać, a jeżeli cały płyn już się wchłonął, a naszym zdaniem kasza jest zbyt al'dente, dodać więcej bulionu i ponownie przykryć.
Gdy skóra ryby nabierze złotego koloru delikatnie przewracamy ją na drugą stronę i smażymy od strony mięsa DOSŁOWNIE minutę.
Kaszę przekładamy na talerze, na kaszy układamy rybę i smacznego <3
wtorek, 13 marca 2018
Jajka w obłoczkach
O ja nieszczęśliwa, że odkryłam to dopiero niedawno! A poraz kolejny byłam pewna, że znam już wszystkie patenty na jajka. Mino, że przygotowanie może wydawać się skomplikowane, trwa tyle co zrobienie sadzonego. I nie pryska! :)
Składniki:
- jajka - w zależności od poziomu głodu
- sól
- parmezan lub inny ulubiony ser
- dowolne dodatki (u mnie pomidorki papryczkowe, rukola, olej pistacjowy)
Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni z termoobiegiem.
Białka oddzielamy od żółtek (każde żółtko w oddzielnym naczyniu).
Do białek dodajemy szczyptę soli, ubijamy na sztywną pianę. Dodajemy ser, delikatnie mieszamy.
Na blachę wyłożoną papierem do pieczenia wykładamy łyżką pianę formując gniazda. Oczywiście tyle gniazd ile mamy żółtek. W każdym z gniazd powinno znaleźć się wgłębienie.
Wkładamy do piekarnika na ok 3 minuty, nie odchodzimy daleko, bo białka mogą szybko się spalić. Powinny być lekko zarumienione.
Wyjmujemy i w każde zagłębienie dokładamy żółtko. Ponownie wkładamy do piekarnika na 2 minuty. Żółtka powinny pozostać płynne.
Podajemy z dowolnymi dodatkami.
Smacznego <3
Etykiety:
jajka,
jajka w chmurce,
śniadanie mistrzów
Śniadanie mistrzów: jajka zapiekane w szynce + pomidorki zapiekane z serem roquefort
Śniadanka niedzielne to mój konik. Jajka obowiązkowe, lubię jak na stole goszczą również pomidorki, im mniejsze tym lepiej. Coraz częściej na ciepło. Żałuję że z pomidorami na ciepło zaczęłam eksperymentować tak późno, bo przepadłam. A najlepsze jest to, że ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Można dać dowolny ser (ja przepadam za śmierdziuchami, więc z wiadomych przyczyna znalazł się u mnie taki, a nie inny), jeżeli wolicie łagodniejsze smaki, możecie dać zwykłą mozzarellę, feta też się sprawdzi. Jeżeli rano okaże się, że sera nie ma w lodówce - wystarczy zwykła oliwa, zioła i tak dalej i tak dalej. Mówiłam,
że ogranicza nas tylko wyobraźnia, prawda? :)
Składniki:
- Jajka - ilość w zależności od apetytu i ilości osób
- Plastry szynki - tyle ile jajek, u mnie Szwardzwaldzka, ale prosciutto, serrano i inne cieniutko pokrojone się świetnie sprawdzą
- Pomidorki koktajlowe/ papryczkowe - w każdym razie któreś z małych odmian, tyle, by wypełnić kokilki
- Ser roquefort - lub inny, na który mamy ochotę
- Sól, pieprz grubo mielony
- odrobina masła
- Na jajka i pomidory można dać szczypiorek, lub jak u mnie - bazylię
Potrzebna będzie również blacha do mufiinek lub kokilki. Ja jajka zapiekłam w formie, a pomidorki przygotowałam w kokilkach.
Zagłębienia w blaszce do mufinek wykładamy plastrami szynki. Ostrożnie wbijamy jajko. Dajemy wiórki masła, solimy i pieprzymy.
Pomidorki kroimy na połówki, układamy warstwami: pomidorki, pokryszony ser, pomidorki, ser.
Wszystko wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i zapiekamy do momentu, aż białka się zetną, a żółtka jeszcze będą płynne, lub przynajmniej półpłynne :)a ser na pomidorkach zacznie się rozpuszczać. Nie odchodźmy za daleko od piekarnika, bo tylko jedna chwila decyduje o tym, że będziemy mieć jaja na twardo, a pomidory puszczą wodę :)
Smacznego <3
Subskrybuj:
Posty (Atom)